Było to kolejne spotkanie uczestników tego trzyletniego transgranicznego projektu (trwającego od 1.10.2019 r.), finansowanego z programu Interreg, podczas którego partnerzy mieli okazję podzielić się wiedzą, wymienić opinie, doświadczenia i sformułować swoje oczekiwania w zakresie przygotowywania materiałów promocyjnych na potrzeby dużych obszarów chronionych w Polsce i Niemczech.
W warsztatach uczestniczyli partnerzy reprezentujący z jednej strony uczelnie (dr Wojciech Zbaraszewski, dr hab. inż. Irena Łącka, prof. ZUT, dr Dawid Dawidowicz z Wydziału Ekonomicznego ZUT w Szczecie oraz prof. Wilhelm Steingrube z Uniwersytetu w Greifswaldzie), a z drugiej strony przedstawiciele parków narodowych z Euroregionu Pomerania, tzn. Wolińskiego Parku Narodowego, Drawieńskiego Parku Narodowego, Parku Narodowego Ujście Warty, Nationalpark Unteres Odertal, Nationalpark Vorpommersche Bodenlandschaft, Biosphärenreservat Südost-Rügen. W czasie warsztatów w Wolińskim Parku Narodowym gościli także naukowcy z Wietnamu, którzy podczas pobytu na Uniwersytecie w Greifswaldzie wzięli udział w wizycie studyjnej do polskiego parku narodowego i mieli okazje poznać założenia i dotychczasowe dokonania współpracy polsko-niemieckiej w projekcie REGE.
Podczas tych warsztatów ich uczestnicy zapoznali się z dobrymi praktykami przygotowywania materiałów promocyjnych, które przedstawiła pani Katrin Bärwald z Vorpommersche Bodenlandschaft. Stało się to podstawą do dyskusji między polskimi i niemieckimi partnerami projektu nad potrzebą zmiany oferty materiałów promocyjnych dla obszarów chronionych i uwarunkowaniami tej zmiany. W wyniku tzw. „burzy mózgów” wypracowano koncepcję nowych, innowacyjnych materiałów promocyjnych dla dużych obszarów chronionych w Euroregionie Pomerania. W najbliższych miesiącach będą trwały prace nad tą koncepcją i ustaleniem sposobu realizacji wspólnych materiałów promocyjnych dla polskich i niemieckich obszarów chronionych. Ich przygotowanie ma być jednym z rezultatów współpracy transgranicznej między nauką a obszarami chronionymi.
Oprac. Irena Łącka